O kąciku uważności
Dlaczego stworzyłyśmy kącik uważności?
Jednym z głównych priorytetów zespołu EDUważność było stworzenie miejsca do praktyki uważności, czyli Kącika Uważności. Dlaczego? W dzisiejszym rozpędzonym świecie młodzież często znajduję się pod ogromną presją, aby osiągać dobre wyniki w nauce, życiu społecznym i emocjonalnym. Wydzielenie odpowiedniej przestrzeni do praktyki uważności i włączenie zieleni w szkołach może pomóc złagodzić odczuwany przez nich stres w tym okresie życia. Kącik uważności to osobne pomieszczenie, w którym młodzież może się zrelaksować i uspokoić umysł np. przed egzaminem.
Czym jest kącik uważności?
Kącik uważności to osobne pomieszczenie dla nastolatków w szkole. Znajdują się w nim rośliny, poduszki do medytacji, słuchawki wyciszające i karty głębokiego poznania. Pokój pomalowany został na biały kolor. W psychologii kolorów biel generuje poczucie czystości, równowagi i harmonii. Stworzona przestrzeń przeznaczona jest do uspokojenia umysłu i relaksacji. Tworząc minimalistyczną przestrzeń do uważności chcemy zaoferować młodzieży wyjątkową okazję do oderwania się od zgiełku przerw i ponownego połączenia się ze sobą. Przejrzyste pomieszczenie w połączeniu z uspokajającą obecnością roślin może stać się sanktuarium dla uczniów, w którym mogą się zrelaksować, zastanowić i nabrać sił na wyzwania życiowe.
Dlaczego i co znajduje się w kąciku uważności?
1.Rośliny
Rośliny są znane ze swojej zdolności do zmniejszania poziomu stresu. Badania wykazały, że samo patrzenie na rośliny może zmniejszyć poziom stresu i niepokoju, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć uczucie zmęczenia. Tworząc przestrzeń z roślinami, nastolatki mogą mieć miejsce, w którym odpoczną od wymagań szkoły i innych stresorów w ich życiu. Dodatkowo wykazano także, że rośliny poprawiają skupienie i koncentrację, co czyni je doskonałym dodatkiem do przestrzeni uważności. Mając oddzielne proste pomieszczenie z roślinnością, nastolatki mogą rozwijać ważną umiejętność bycia ,,tu i teraz’’.
2.Czysta i minimalistyczna przestrzeń
Badania wykazały, że zagracone otoczenie zmniejsza zdolność do koncentracji. Natomiast czysta i zorganizowana przestrzeń sprzyja poczuciu spokoju i przejrzystości, pozwalając tym samym skupić się na chwili obecnej. Dlatego w kąciku uważności ilość przedmiotów oraz kolorów jest ograniczona. Dodatkowo, inne badanie wykazało, że bałagan przyczynia się do zwiększonego odczuwania stresu. Natomiast jego usunięcie bezpośrednio zmniejsza powstały stres. Dzięki czemu, w czystej i minimalistycznej przestrzeni można poczuć się szczęśliwszym, mniej niespokojnym i skoncentrowanym.
3.Białe ściany
W kąciku uważności znajdują się białe ściany. Dają one poczucie jasności i otwartości. Stanowią one puste płótno dla umysłu, wyzwalając poczucie kreatywności i jasności. Dodatkowo białe ściany kojarzą się z czystością, prostotą i poczuciem spokoju, co dobrze wpisuje się w cele praktyki uważności.
4.Poduszki do medytacji
Siedzenie na wygodnych poduszkach może pomóc zmniejszyć fizyczny dyskomfort i rozproszenie uwagi podczas medytacji. Poduszka do medytacji podnosi pozycję siedzącą nieco ponad podłogę, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę. Większość z młodzieży swoją przygodę z medytacją zaczyna od projektu EDUważność. Dlatego tak ważne jest, aby wspomóc ich praktykę uważności komfortowymi poduszkami.
5.Słuchawki wyciszające
Wyciszające słuchawki pomagają wyeliminować zewnętrzne hałasy i zakłócenia. Podczas praktykowania uważności ważne jest, aby móc skupić się na chwili obecnej bez żadnych zakłóceń ze strony zewnętrznych bodźców. Dzięki wyciszającym słuchawkom uczniowie mogą blokować wszelkie dźwięki, które mogą przeszkadzać w ich praktyce, co pozwala im w pełni zaangażować się w ćwiczenia uważności. Dodatkowo wyciszające słuchawki mogą zapewnić poczucie prywatności i pomóc uczniom poczuć się bardziej komfortowo, bez obawy, że inni będą rozpraszać lub przeszkadzać.
6.Karty głębokiego poznania
W kąciku uważności znajdują się również Karty Głębokiego Poznania. Jest to talia kart z pytaniami, która pomaga zagłębić się w siebie i innych. Niektóre karty dotykają zapomnianych aspektów życia. Dla równowagi w talii znajdują się również pytania „lżejsze”, m.in. o swojej ulubionej zabawie z dzieciństwa lub bardziej abstrakcyjne, np. „Czego uczą cię muchy?”. Karty poruszają pełne spektrum tematów, emocji i reakcji, dzięki czemu młodzież może podjąć refleksję na temat swojego życia.
Dlaczego Twoja szkoła powinna dołączyć do programu EDUważność i przeznaczyć przestrzeń na Kącik Uważności?
Dając uczniom narzędzia i przestrzeń potrzebną do radzenia sobie ze stresem, pomożesz im rozwinąć cenne umiejętności, które mogą odmienić ich życie. Projekt kącika uważności dla nastolatków w szkole, to sposób na zapewnienie im wsparcia, którego potrzebują, aby się wyciszyć.
Gdy uczniowie zaczną doświadczać korzyści płynących z uważności i pozytywnego wpływu, jaki ma on na ich ogólne samopoczucie, będą zainspirowani do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi. Tworząc kulturę uważności w swojej szkole, umożliwiasz uczniom przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem psychicznym i emocjonalnym.
Stwórz w swojej szkole miejsce na uważność z roślinami. Twoi uczniowie będą Ci za to wdzięczni!
Chcesz stworzyć Kącik Uważności w swojej szkole? KLIKNIJ TUTAJ PO WIĘCEJ WSKAZÓWEK, lub zleć to ekspertką EDUważności pisząc na maila kontakt@eduwaznosc.pl.